  • PVG5H202C01R00
PVG5H202C01R00
advertisement
Manufacturer No:
PVG5H202C01R00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PVG5H202C01R00
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER SURFACE MOUNT, Cermet, 2kOhm, 10%,
Quantity:
In Stock : 1107
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVG5H202C01R00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    60mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Cermet
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    3.7mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    4.8mm