  • PVG3A205C01R00
PVG3A205C01R00
advertisement
Manufacturer No:
PVG3A205C01R00
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PVG3A205C01R00
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVG3A205C01R00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    HOOK
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2007
  • Series
    PVG3
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.142 x 0.134 Face x 0.079 H 3.60mmx3.40mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    2MOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    PVG3A
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    2.0066mm