  • PVC16227
PVC16227
advertisement
Manufacturer No:
PVC16227
HK JDW NO:
192-PVC16227
Package:
Radial
Datasheet:
PVC16227
Description:
PVC 2700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1.6kV-DC 475V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PVC16227
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PVC16227 .
    Select All
  • Width
    10.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    PVC
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.421Diax1.252L 10.70mmx31.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 475
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Terminal Pitch
    24.6mm
  • Voltage - Rated AC
    475V
  • Lead Pitch
    24.6126mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.969 24.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height
    15.45mm
  • Length
    31.8mm