  • PV18-56R-M
PV18-56R-M
advertisement
Manufacturer No:
PV18-56R-M
HK JDW NO:
583-PV18-56R-M
Package:
Datasheet:
PV18-56R-M
Step5Bar-code shipping tag
PV18-56R-M
  • Published
    2001
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Obsolete
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    28.194mm
  • Width
    11.7mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    1.110 28.19mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm