  • PV18-14RX-MY
PV18-14RX-MY
advertisement
Manufacturer No:
PV18-14RX-MY
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV18-14RX-MY
Package:
Datasheet:
Description:
Lug Terminal 18-22AWG 29.72mm 11.68mm Tin Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV18-14RX-MY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Depth
    11.68mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Length
    29.718mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.170 29.72mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm