  • PV18-12R-LY
PV18-12R-LY
advertisement
Manufacturer No:
PV18-12R-LY
HK JDW NO:
583-PV18-12R-LY
Quantity:
In Stock : 16906
Step5Bar-code shipping tag
PV18-12R-LY
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Published
    2011
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    18.3mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    1/2 Stud
  • Length
    36.068mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    1.420 36.07mm
  • Width - Outer Edges
    0.720 18.29mm