  • PV14-8RX-C
PV14-8RX-C
advertisement
Manufacturer No:
PV14-8RX-C
HK JDW NO:
583-PV14-8RX-C
Package:
Datasheet:
PV14-8RX-C
Description:
Ring Tongue Terminal 14-16AWG 24.4mm 7.9mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PV14-8RX-C
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Published
    2001
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.200 (5.08mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    24.384mm
  • Width
    7.87mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    0.960 24.38mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm