  • PV14-6FN-M
PV14-6FN-M
advertisement
Manufacturer No:
PV14-6FN-M
HK JDW NO:
583-PV14-6FN-M
Package:
Datasheet:
PV14-6FN-M
Description:
Terminals FORK 16-14 BLUE VYL STUD SIZE #6
Step5Bar-code shipping tag
PV14-6FN-M
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.002439kg
  • Published
    2001
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Tongue Inside Opening
    0.150 (3.81mm)
  • Length
    21.336mm
  • Width
    6.1mm
  • Length - Overall
    0.840 21.34mm
  • Width - Outer Edges
    0.240 6.10mm