  • PV12-6HDR-D
PV12-6HDR-D
advertisement
Manufacturer No:
PV12-6HDR-D
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV12-6HDR-D
Package:
Datasheet:
PV12-6HDR-D
Description:
Ring Tongue Terminal 12-16AWG 26.7mm 7.9mm Tin
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV12-6HDR-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Heavy Duty, Serrated Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    12-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Length
    26.67mm
  • Thickness
    0.050 1.27mm
  • Length - Overall
    1.050 26.67mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm