  • PUSBM5V5X4-TL,115
PUSBM5V5X4-TL,115
advertisement
Manufacturer No:
PUSBM5V5X4-TL,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PUSBM5V5X4-TL,115
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
PUSBM5V5X4-TL,115
Description:
TVS DIODE 5.5V 12V 6DFN1616
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PUSBM5V5X4-TL,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Applications
    USB OTG
  • Additional Feature
    ULTRA LOW CAPACITANCE
  • Capacitance
    220pF
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Depth
    1.6mm
  • Base Part Number
    PUSBM
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    5.5V
  • Configuration
    COMPLEX
  • Number of Channels
    4
  • Leakage Current
    500nA
  • Power Line Protection
    Yes
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    12V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.5V Max
  • Peak Pulse Current
    3A
  • Reverse Standoff Voltage
    5.5V
  • Max Surge Current
    12A
  • Peak Pulse Power
    35W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    3
  • Breakdown Voltage
    6.8V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    100W
  • Length
    1.6mm