  • PTVS6V5S1UTR,115
PTVS6V5S1UTR,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS6V5S1UTR,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PTVS6V5S1UTR,115
Package:
SOD-123W
Datasheet:
PTVS6V5S1UTR,115
Description:
TVS DIODE 6.5V 11.2V CFP3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTVS6V5S1UTR,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS*S1U
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    250μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    250μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    35.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    7.22V
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.22V