  • PTVS64VP1UTP,115
PTVS64VP1UTP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS64VP1UTP,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PTVS64VP1UTP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS64VP1UTP,115
Description:
TVS DIODE 64V 103V CFP5
Step5Bar-code shipping tag
PTVS64VP1UTP,115
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS64V
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    103V
  • Clamping Voltage
    103V
  • Peak Pulse Current
    5.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    64V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    71.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    71.1V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA