  • PTVS54VS1UTR,115
PTVS54VS1UTR,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS54VS1UTR,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PTVS54VS1UTR,115
Package:
SOD-123W
Datasheet:
PTVS54VS1UTR,115
Description:
TVS DIODE 54V 87.1V CFP3
Step5Bar-code shipping tag
PTVS54VS1UTR,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS*S1U
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    54V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    87.1V
  • Clamping Voltage
    87.1V
  • Peak Pulse Current
    4.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    60V
  • Reverse Breakdown Voltage
    60V