  • PTVS40VP1UTP,115
PTVS40VP1UTP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS40VP1UTP,115
HK JDW NO:
554-PTVS40VP1UTP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS40VP1UTP,115
Description:
NEXPERIA - PTVS40VP1UTP,115 - TVS Diode, PTVS4 Series, Unidirectional, 40 V, 64.5 V, SOD-128, 2 Pins
Step5Bar-code shipping tag
PTVS40VP1UTP,115
  • Package / Case
    SOD-128
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Base Part Number
    PTVS40V
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    9.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.5V
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Peak Pulse Current
    9.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    44.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    44.4V