  • PTVS26VU1UPAZ
PTVS26VU1UPAZ
advertisement
Manufacturer No:
PTVS26VU1UPAZ
HK JDW NO:
554-PTVS26VU1UPAZ
Package:
3-PowerUDFN
Datasheet:
PTVS26VU1UPAZ
Description:
TVS DIODE 26V 42.1V DFN2020-3
Step5Bar-code shipping tag
PTVS26VU1UPAZ
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    3-PowerUDFN
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Number of Terminations
    3
  • Applications
    Automotive
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    PTVS26V
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    50nA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7A
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Clamping Voltage
    42.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V Max
  • Peak Pulse Current
    69A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    28.9V