  • PTVS16VP1UTP,115
PTVS16VP1UTP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS16VP1UTP,115
HK JDW NO:
554-PTVS16VP1UTP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS16VP1UTP,115
Description:
NEXPERIA - PTVS16VP1UTP,115 - TVS Diode, PTVS Series, Unidirectional, 16 V, 26 V, SOD-128, 2 Pins
Step5Bar-code shipping tag
PTVS16VP1UTP,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS16V
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Clamping Voltage
    26V
  • Peak Pulse Current
    23.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Max Surge Current
    23.1A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.8V
  • Reverse Breakdown Voltage
    17.8V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    1.1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.7mm