  • PTVS15VP1UP,115
PTVS15VP1UP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS15VP1UP,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PTVS15VP1UP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS15VP1UP,115
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V CFP5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTVS15VP1UP,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOD-128
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    AVALANCHE
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS*P1UP
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Peak Pulse Current
    24.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    24.6A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.6V
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Max Breakdown Voltage
    18.5V