  • PTVS14VP1UP,115
PTVS14VP1UP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS14VP1UP,115
HK JDW NO:
554-PTVS14VP1UP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS14VP1UP,115
Description:
In a Pack of 30, Nexperia PTVS14VP1UP, 115, Uni-Directional TVS Diode, 600W, 2-Pin SOD-128
Step5Bar-code shipping tag
PTVS14VP1UP,115
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS*P1UP
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.2V
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    25.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Max Surge Current
    25.9A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    15.6V
  • Reverse Breakdown Voltage
    15.6V