  • PTVS12VZ1USKNYL
PTVS12VZ1USKNYL
advertisement
Manufacturer No:
PTVS12VZ1USKNYL
HK JDW NO:
554-PTVS12VZ1USKNYL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTVS12VZ1USKNYL
Description:
TVS DIODE 12V 32V DSN1608-2
Step5Bar-code shipping tag
PTVS12VZ1USKNYL
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    2100W 2.1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    65A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    32V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    65A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    2.1kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    430pF @ 1MHz