  • PTVS12VP1UP,115
PTVS12VP1UP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS12VP1UP,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PTVS12VP1UP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS12VP1UP,115
Description:
PTVS Series 600 W 19.9 V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - SOD-128
Step5Bar-code shipping tag
PTVS12VP1UP,115
    Select All
  • Number of Terminations
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PTVS*P1UP
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    30.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA