  • PTVS10-076C-SH
PTVS10-076C-SH
advertisement
Manufacturer No:
PTVS10-076C-SH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTVS10-076C-SH
Package:
Datasheet:
PTVS10-076C-SH
Description:
High Current Bidirectional TVS Diode Protector;10kA,76V,Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTVS10-076C-SH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    PTVS10
  • Working Voltage
    76V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    85V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10000A 10kA 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    140V
  • Peak Pulse Current
    10kA
  • Reverse Standoff Voltage
    76V
  • Max Surge Current
    10kA
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    95V
  • Bidirectional Channels
    1
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    16mm
  • Length
    6mm
  • Width
    16mm