  • PTV12020LAH
PTV12020LAH
advertisement
Manufacturer No:
PTV12020LAH
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PTV12020LAH
Package:
12-SIP Module
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-1.8V 16A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTV12020LAH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    12-SIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    5.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PTV12020
  • Size / Dimension
    1.75Lx0.37W x 0.50 H 44.5mmx9.4mmx12.7mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    28.8W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.64mm
  • Base Part Number
    TV12020
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    "UL,IEC,CSA"
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    16A
  • Voltage - Output 1
    0.8V~1.8V
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    16A
  • Output Power
    28.8W
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT;THERMAL
  • Control Mode
    VOLTAGE
  • Current - Output 1
    16A
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Height
    12.95mm
  • Thickness
    12.7mm