  • PTV-6R0H505-R
PTV-6R0H505-R
advertisement
Manufacturer No:
PTV-6R0H505-R
HK JDW NO:
232-PTV-6R0H505-R
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP 5F -10% +20% 6V T/H
Step5Bar-code shipping tag
PTV-6R0H505-R
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Mfr
    Eaton - Electronics Division
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 65°C
  • Series
    PTV
  • Size / Dimension
    0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
  • Tolerance
    -10%, +20%
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    6 V
  • Capacitance
    5 F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    54mOhm
  • Lead Spacing
    0.209" (5.30mm)