  • PTS830GG140G SMTR LFS
PTS830GG140G SMTR LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS830GG140G SMTR LFS
HK JDW NO:
174-PTS830GG140G SMTR LFS
Package:
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS830GG140G SMTR LFS
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PTS830
  • Feature
    Grounding Pin
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Operating Force
    450gf
  • Outline
    3.50mm x 2.60mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.15mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    1.40mm