  • PTS645TJH73LFS
PTS645TJH73LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS645TJH73LFS
HK JDW NO:
174-PTS645TJH73LFS
Package:
Datasheet:
PTS645TJH73LFS
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS645TJH73LFS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    PTS645
  • Feature
    Grounding Pin
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    200gf
  • Illumination Type
  • Outline
    6.00mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    7.30mm