  • PTS645SK43TR LFS
PTS645SK43TR LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS645SK43TR LFS
HK JDW NO:
174-PTS645SK43TR LFS
Package:
Datasheet:
PTS645SK43TR LFS
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS645SK43TR LFS
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2002
  • Series
    PTS645
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination Style
    PC Pin
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    260gf
  • Outline
    6.00mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    4.30mm