  • PTS645SK43SMTR92 LFS
PTS645SK43SMTR92 LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS645SK43SMTR92 LFS
HK JDW NO:
174-PTS645SK43SMTR92 LFS
Package:
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS645SK43SMTR92 LFS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Series
    PTS645
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Standard
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    260gf
  • Outline
    6.00mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    4.30mm