  • PTS540JK035SMTRLFS
PTS540JK035SMTRLFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS540JK035SMTRLFS
HK JDW NO:
174-PTS540JK035SMTRLFS
Package:
Description:
C&K Series-PTS Tactile Switch PTS540 JK035 SMTR LFS
Step5Bar-code shipping tag
PTS540JK035SMTRLFS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PTS540
  • Part Status
    Active
  • Termination
    J-Bend
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Flush
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    300,000 Cycles
  • Operating Force
    230gf
  • Outline
    3.70mm x 3.70mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.15mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    0.35mm