  • PTS125SM43
PTS125SM43
advertisement
Manufacturer No:
PTS125SM43
HK JDW NO:
174-PTS125SM43
Package:
Datasheet:
PTS125SM43
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS125SM43
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    160gf
  • Illumination Type
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    4.30mm
  • Actuator Length
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    PTS125
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V