  • PTS125SK12LFS
PTS125SK12LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS125SK12LFS
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-PTS125SK12LFS
Package:
Datasheet:
PTS125SK12LFS
Description:
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 12VDC 100000Cycles 2.55N Thru-Hole Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS125SK12LFS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PTS125
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Current Rating
    50mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Operating Force
    260gf
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    12.00mm
  • Length
    12mm
  • Actuator Length
    8.5mm