  • PTS120602B500RP100
PTS120602B500RP100
advertisement
Manufacturer No:
PTS120602B500RP100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PTS120602B500RP100
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
SENSOR RTD 500OHM 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS120602B500RP100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PTS
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Current
    0.4mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.6%
  • Resistance @ 0°C
    500Ohms