  • PTR060V0025-BK1
PTR060V0025-BK1
advertisement
Manufacturer No:
PTR060V0025-BK1
HK JDW NO:
255-PTR060V0025-BK1
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR060V0025-BK1
Description:
PTC RESET FUSE 60V 250MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTR060V0025-BK1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PolyTron™, PTR060V
  • Size / Dimension
    0.291Dia x 0.118 T 7.40mmx3.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    1.95Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    450mW
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Current - Max
    40A
  • Hold Current
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    250mA
  • Voltage - Max
    60V
  • Time to Trip
    2.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    1.25Ohms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    3Ohms
  • Current - Trip (It)
    500mA
  • Trip Current
    500mA
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    3mm