  • PTR016V0600-TR
PTR016V0600-TR
advertisement
Manufacturer No:
PTR016V0600-TR
HK JDW NO:
255-PTR016V0600-TR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR016V0600-TR
Description:
PTC Resettable Fuse 100A 16VDC T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTR016V0600-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Max Current Rating
    100A
  • Power Dissipation
    2.8W
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    6A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6A
  • Voltage - Max
    16V
  • Time to Trip
    3.3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    6mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    28mOhms
  • Current - Trip (It)
    10.2A
  • Trip Current
    10.2A
  • Height
    17.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.673 17.10mm
  • Length
    10.7mm
  • Width
    3.1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PolyTron™, PTR016V
  • Size / Dimension
    0.421Lx0.122W 10.70mmx3.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    18mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    16V