  • PTN1206H2801BBWS
PTN1206H2801BBWS
advertisement
Manufacturer No:
PTN1206H2801BBWS
HK JDW NO:
866-PTN1206H2801BBWS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 2.8kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PTN1206H2801BBWS
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    2.8kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    400mW
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm