  • PTN1005H7501BBT5
PTN1005H7501BBT5
advertisement
Manufacturer No:
PTN1005H7501BBT5
HK JDW NO:
866-PTN1005H7501BBT5
Step5Bar-code shipping tag
PTN1005H7501BBT5
    1005
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    7.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR; LASER TRIMMABLE; NON-INDUCTIVE
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Supply Voltage
    100V
  • Rated Temperature
    70°C