  • PTN0805H2083BST1
PTN0805H2083BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0805H2083BST1
HK JDW NO:
866-PTN0805H2083BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 208kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PTN0805H2083BST1
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Tolerance
    0.1%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    208kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    200mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Operating Supply Voltage
    100V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm