  • PTN0603H6042BST1
PTN0603H6042BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0603H6042BST1
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-PTN0603H6042BST1
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTN0603H6042BST1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Power Rating
    150mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    508μm
  • Length
    1.63mm
  • Width
    813μm
  • Thickness
    508μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    60.4kOhm