  • PTN0603E5601JBBS
PTN0603E5601JBBS
advertisement
Manufacturer No:
PTN0603E5601JBBS
HK JDW NO:
866-PTN0603E5601JBBS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 5.6kOhm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
PTN0603E5601JBBS
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR; LASER TRIMMABLE; NON-INDUCTIVE
  • Power Rating
    150mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.63mm