  • PTN0402H1231BST1
PTN0402H1231BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0402H1231BST1
HK JDW NO:
866-PTN0402H1231BST1
Datasheet:
PTN0402H1231BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 1.23kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PTN0402H1231BST1
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.1%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    1.23kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.07mm