  • PTKM750R-894
PTKM750R-894
advertisement
Manufacturer No:
PTKM750R-894
HK JDW NO:
79-PTKM750R-894
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM750R-894
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTKMR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.300Diax0.650W 33.02mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Current Rating
    3A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    19.05mm
  • Lead Spacing
    31.75mm
  • Inductance
    750μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    3A
  • Frequency - Self Resonant
    600kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Diameter
    33.02mm