  • PTKM75-59H
PTKM75-59H
advertisement
Manufacturer No:
PTKM75-59H
HK JDW NO:
79-PTKM75-59H
Step5Bar-code shipping tag
PTKM75-59H
  • Series
    PTKM
  • Size / Dimension
    1.100Dia 27.94mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Current Rating
    5.9A
  • Lead Pitch
    26.67mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    75μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    30mOhm Max
  • Max DC Current
    5.9A
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    3A
  • Diameter
    27.94mm
  • Height Seated (Max)
    0.475 12.06mm