  • PTKM150R-50H
PTKM150R-50H
advertisement
Manufacturer No:
PTKM150R-50H
HK JDW NO:
79-PTKM150R-50H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM150R-50H
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Published
    2010
  • Series
    PTKMR
  • Size / Dimension
    0.625Dia 15.87mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Current Rating
    2.33A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    7.62mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    2.33A
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    400mA
  • Diameter
    15.87mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm