  • PTKM150-50SM
PTKM150-50SM
advertisement
Manufacturer No:
PTKM150-50SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PTKM150-50SM
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PTKM150-50SM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTKM150-50SM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PTKM-SM
  • Size / Dimension
    0.700Lx0.670W 17.78mmx17.02mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    17.02mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    2.33A
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    2.33A
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    400mA
  • Case/Size Code
    7067
  • Height
    10.16mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm