  • PTHF75R-894
PTHF75R-894
advertisement
Manufacturer No:
PTHF75R-894
HK JDW NO:
79-PTHF75R-894
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF75R-894
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Molybdenum Permalloy(MPP)
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTHFR
  • Size / Dimension
    1.300Diax0.650W 33.02mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    8A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    19.05mm
  • Lead Spacing
    31.75mm
  • Inductance
    75μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    23mOhm Max
  • Max DC Current
    8A
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Diameter
    33.02mm
  • Height
    33.02mm