  • PTHF75-50H
PTHF75-50H
advertisement
Manufacturer No:
PTHF75-50H
HK JDW NO:
79-PTHF75-50H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF75-50H
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTHF
  • Size / Dimension
    0.625Dia 15.87mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Current Rating
    3.47A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    75μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    45mOhm Max
  • Max DC Current
    3.47A
  • Frequency - Self Resonant
    5MHz
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    1.6A
  • Diameter
    15.87mm
  • Height
    15.875mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm