  • PTHF50-894VM
PTHF50-894VM
advertisement
Manufacturer No:
PTHF50-894VM
HK JDW NO:
79-PTHF50-894VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF50-894VM
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Molybdenum Permalloy(MPP)
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    PTHF-VM
  • Size / Dimension
    1.450Lx0.825W 36.83mmx20.95mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    9.9A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Diameter
    1.295 mm
  • Inductance
    50μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    16mOhm Max
  • Max DC Current
    9.9A
  • Frequency - Self Resonant
    4MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    10.8A
  • Height
    35.56mm
  • Height Seated (Max)
    1.475 37.46mm