  • PTHF150R-50H
PTHF150R-50H
advertisement
Manufacturer No:
PTHF150R-50H
HK JDW NO:
79-PTHF150R-50H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF150R-50H
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Molybdenum Permalloy(MPP)
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTHFR
  • Size / Dimension
    0.625Dia 15.87mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.33A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    7.62mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    2.33A
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Diameter
    15.87mm
  • Height
    15.875mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm