  • PTH901-030K-103B1
PTH901-030K-103B1
advertisement
Manufacturer No:
PTH901-030K-103B1
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTH901-030K-103B1
Package:
Datasheet:
PTH901-030K-103B1
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTH901-030K-103B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Pro Audio PTH90
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Base Part Number
    PTH901
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Rotary, SPST
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm), 0.315 (8.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.447 H 11.35mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm