  • PTH12060LAH
PTH12060LAH
advertisement
Manufacturer No:
PTH12060LAH
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PTH12060LAH
Package:
10-DIP Module
Datasheet:
PTH12060LAH
Description:
0.8 to 1.8V 10-A, 12-V Input Non-Isolated Wide-Adjust Module 10-Through-Hole Module -40 to 85
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTH12060LAH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    10-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PTH12060
  • Size / Dimension
    1.00Lx0.62W x 0.35 H 25.4mmx15.7mmx8.9mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    15.75mm
  • Base Part Number
    TH12060
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    UL, CSA
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    10A
  • Voltage - Output 1
    0.8V~1.8V
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    18W
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT;THERMAL
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Current - Output 1
    10A
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Switching Frequency-Max
    300kHz
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Height
    9mm
  • Length
    25.27mm
  • Thickness
    8.75mm