  • PTG.M0.7GL.MC65A
PTG.M0.7GL.MC65A
advertisement
Manufacturer No:
PTG.M0.7GL.MC65A
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PTG.M0.7GL.MC65A
Package:
Datasheet:
PTG.M0.7GL.MC65A
Description:
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 7 Positions Crimp Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
Quantity:
In Stock : 2126
Step5Bar-code shipping tag
PTG.M0.7GL.MC65A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Bulkhead, Free Hanging, Front, Panel, Rear Side Nut
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line); Panel Mount
  • Mounting Feature
    Front and Rear Side Nut
  • Shell Material
    Polysulfone (PSU)
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Polysulfone (PSU)
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1P
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    7
  • Color
    Blue, Gray
  • Applications
    Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
  • Fastening Type
    Push-Pull, Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    5A
  • Shell Size - Insert
    M07
  • Cable Opening
    0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)